Vallásközi konferencia a Terézvárosban


2014. május 26-án, a Terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz Templom plébániájának oktatási központjában népes hallgatóság előtt nyitotta meg Beer Miklós váci püspök a Keresztény Zsidó Társaság ez évi vallásközi konferenciáját, melynek fókuszpontjában az imádság állt.

A három monoteista valláson belül köztudottan igen fontos szerepet játszik mind az egyéni, mind a közösségi ima, azonban az imádkozásnak a buddhista vallás világában betöltött szerepe kevéssé ismert. Erről is, valamint az imák hitéleti, teológiai, liturgiai jelentőségéről a vallástudomány jeles képviselői tartottak mintegy félórás előadásokat.



A zsidó imádságról, annak Szentírásbeli és post-talmudikus forrásairól intézményünk rektor helyettese, Dr. habil. Oláh János docens beszélt, sokak érdeklődését felkeltve, melyet az előadást követő kérdések áradata jelzett.

Dr. Babán István egyetemi tanár a görög katolikus és általában a bizánci rítusú kereszténység liturgiáját és imádságos világát ismertette, majd Dr. Abdul – Fattah Munif a muszlim ima számunkra különleges világába engedett bepillantást.

Nemeshegyi Péter, jezsuita szerzetes hosszú éveket töltött Japánban, ahol alkalma volt közelebbről tanulmányoznia a buddhista vallást. Mint a téma szakavatott értője sok anekdotával fűszerezett előadásából megtudhattuk, mit jelent az imádság a buddhisták számára.

 

A konferencia záró előadása ismét visszatekintett a régmúltba: az esemény szervezője, a KZST főtitkára Dr. Szécsi József docens úr ősi zsidó imáinkat, a Smá Jiszraélt vette górcső alá. A közönség soraiban helyet foglaló, első és másodéves Liturgika szakos hallgatóink örömmel nyugtázhatták, hogy a zsidó imák nélkül az egyetemes vallási élet is szegényebb lenne.

 

Kárpáti Judit
2014.06.02

Vissza